یک نکته جالب در مورد خانه هوشمند این است که این تکنولوژی می تواند برای هر فردی در هر سنی امکانات و مزایای خاصی داشته باشد . به عنوان مثال خانه هوشمند برای سالمندان یکی از مواردی است که این روزها با توجه به شرایط زندگی مدرن بسیار مورد توجه قرار گرفته است .

این روزها با توجه به سبک زندگی مدرن و مشغولیت های ذهنی و کاری ای که بسیاری از فرزندان دارند معمولا کمتر فرصت می کنند که به صورت دائم مراقب سالمندان و پدر و مادرهای خود باشند . از طرفی یک فرد سالمند نیازها و مراقب های خاصی نیاز دارد  که در صورتی که نتوانیم به آنها رسیدگی کنیم و حواسمان به آنها نباشد دچار خطرات و اتفاقات ناگواری می شوند که حتی ممکن است جان آنها را به خطر بیاندازد .

بالای 50 سال هستید ؟ 6 دلیل که زندگی در خانه هوشمند باعث افزایش طول عمر شما میشود!

علاوه بر مسائل امنیتی و ایمنی که ممکن است جان یک فرد سالمند را به خطر بیاندازد ، بسیاری از کارهای روزمره هم هستند که قطعا یک فرد سالمند از عهده انجام آن کارها بر نمی آید و باید فکری برای آنها بکنیم . مشخصا یک فرد سالمند توان یک فرد میان سال و جوان را ندارد که بخواهد در هر زمانی که خواست مثلا پرده های خانه را بکشد یا جمع کند . حتی بسیاری از آنها ممکن است قدرت حرکت نداشته باشند و بیشتر زمان ها روی تخت باشند . از طرفی اکثر سالمندان کمبود ویتامین دی D دارند که قطعا باید از نور خورشید بگیرند که چون توان بیرون رفتن از فضای خانه را ندارند و از طرفی نمی توانند در هنگام روز پرده ها را کنار بزنند قطعا هر روز بیشتر از قبل دچار مشکل میشوند .

خانه هوشمند برای سالمندان

خانه هوشمند برای سالمندان

یا مثلا بسیاری از افراد سالمند دچار بیماری آلزایمر هستند و نیاز دارند که یک نفر به صورت دائم در کنار آنها باشد که مبادا بدون اطلاع خانه را ترک کنند . یا ممکن است به علت ناتوانی جسمی سارقین در کمین آنها نشسته باشند و در زمانی که این افراد در خانه تنها هستند به خانه وارد شوند و برای آنها درد سر ایجاد کنند .

و موارد و مشکلات بسیار زیادی که ممکن است این روزها برای افراد سالمند در زمانی که در خانه تنها هستند پیش بیاید . اما نکته جالب این است که شاید بسیاری از ما به اندازه ای که در مورد گوشی های هوشمند اطلاعات داریم در مورد خانه هوشمند و هوشمند سازی اطلاعات زیادی نداشته باشیم و ندانیم که به کمک هوشمند سازی خانه و نصب تجهیزات خانه هوشمند چه کارها که نمی توانیم بکنیم !!

از جمله مزایای هوشمند سازی خانه ها این است که می تواند بسیاری از سالمندان را از مرگ حتمی و خطرات غیر قابل جبران نجات بدهد و در کنار آن به این افراد کمک کند بسیاری از کارهای روزمره و تکراری که توان انجام آن را ندارند به راحتی با لمس یک دکمه انجام دهند.

خانه هوشمند برای سالمندان چه امکاناتی دارد ؟

در اینجا می خواهیم چند مورد از مزایا و امکانات خانه هوشمند را برای سالمندان و افراد کم توان در کنار هم بررسی کنیم:

  • چک کردن سلامت سالمندان در خانه هوشمند به کمک تجهیزات خانه هوشمند

مشخصا یکی از چیزهایی که همه سالمندان و حتی افراد میانسال به آن نیاز دارند این است که به صورت دائم میزان فشار خون ، ضربان قلب ، ریتم تنفسی و… آنها چک شود تا به محض خروج از حالت نرمال خطر به آنها اعلام شود تا زودتر بتوانند اقدام کنند .

چک کردن سلامتی در خانه هوشمند برای سالمندان

چک کردن سلامتی در خانه هوشمند برای سالمندان

به همین خاطر خصوصا برای سالمندانی که تنها زندگی میکنند همیشه این خطر وجود دارد که به خاطر افزایش فشار خون یا موارد دیگر دچار حملات قلبی و مشکلات دیگر شوند . اما این روزها اگر خانه یا محل زندگی فرد سالمند را هوشمند سازی کنیم با نصب یک سری حس گرها روی تخت خواب فرد سالمند ما از راه دور می توانیم از میزان فشار خون ، مدت زمان خوابیدن ، حرکات بدن در حین خواب ، ضربان قلب و.. با خبر شویم و به محض احساس خطر اورژانس را خبر کنیم و خودمان را به آنها برسانیم .

  • هشدار مصرف دارو در زمان های تعیین شده در خانه هوشمند

سالمندان معمولا رژیم های دارویی بسیار پیچیده ای دارند که باید در زمان های خاص داروهای خودشان را مصرف کنند . و معمولا به خاطر سن بالا و تعداد زیاد قرص و داروها فراموش میکنند که داروهای شان را مصرف کنند. اما این روزها در دستگاه دیجیتالی مصرف دارو در بازار موجود می باشد که با خرید این تجهیزات برای افراد سالمند می توانید کار آنها را راحت تر کنید . معمولا این تجهیزات هوشمند می توانند تا 15 قلم دارو را به مدت 90 روز در خودشان نگه دارند و در زمان مشخص به سالمند بدهند.

با زندگی در یک خانه هوشمند این 3 حس خوب را در زندگی روزمره تجربه کنید

  • زنگ درب و چشمی درب دیجیتال در خانه هوشمند

یکی از راه های ورودی که می توانند سارقان در پی این باشند که از طریق آنها به خانه یک فرد سالمند وارد شوند درب های ورودی هستند . و اگر درب های ورودی نا ایمن باشند ممکن است خطرات زیادی سالمندان را تهدید کند . از طرفی بسیاری از سالمندان ممکن است قدرت حرکت کمی داشته باشند و نتوانند حرکت کنند و از طریق آیفون درب را باز کنند بنابراین نصب یک آیفون تصویری هوشمند در خانه و همچنین نصب یک چشمی درب دیجیتال می تواند کمک بسیار بزرگی به فرد سالمند بکند چون به راحتی می تواند درگوشی همراه اش هر کسی که پست درب هست را ببیند و بعد از اطمینان از شناخت فرد مورد نظر درب را برای او با لمس یک دکمه روی گوشی موبالش باز کند . به این شکل هم نیاز به حرکت ندارد و هم امنیت بالایی دارد . و از طرفی هم تمامی رفت و آمدها می تواند توسط فرزندان هم چک شوند.

چشمی درب دیجیتال در خانه هوشمند برای سالمندان

چشمی درب دیجیتال در خانه هوشمند برای سالمندان

  • کنترل گر ها و حسگرهای محیطی در خانه هوشمند برای سالمندان

در یک خانه هوشمند برای سالمندان تجهیزات زیادی می تواند نصب شود که باعث راحتی و آسایش بیشتر آنها شود . از جمله این موارد حس گرهای محیطی است که می تواند در نقاط مختلف خانه نصب کرد . این حس گرهای محیطی و ترموستات ها علاوه بر این که می توانند در مصرف انرژی و هزینه های مصرف انرژی صرفه جویی کنند می توانند مانع از سر خوردن سالمندان در اثر خیس بودن زمین و یا بیمار شدن سالمندان به علت سرما یا گرمای بیش از حد شوند .

امکانات خانه هوشمند برای سالمندان

امکانات خانه هوشمند برای سالمندان

  • نصب پرده برقی در خانه هوشمند برای سالمندان

یکی از کارهای روزمره ای که برای سالمندان انجام آن بسیار سخت است باز و بسته کردن پرده هاست . اما نصب پرده برقی هوشمند در خانه هوشمند به سالمندان کمک میکند که بدون اینکه نیازی به جا به جا شدن داشته باشند از طریق گوشی هوشمندشان یا تبلت پرده ها را کنار بزنند و یا بکشند . و حتی یک چیز جالب تر اینکه ، با تعریف سناریو در خانه هوشمند فرزندان این افراد می توانند تعیین کنند که در ساعت های خاصی پرده ها کنار برود و کشیده شود بدون اینکه نیاز باشد فرد سالمند کاری انجام بدهد .

5 ویژگی یک خانه هوشمند که شاید تا به حال در مورد آنها نمی دانستید

  • سیستم روشنایی هوشمند در خانه هوشمند برای سالمندان

یکی از کارهای که برای افراد سالمند قطعا سخت است خاموش و روشن کردن چراغ هاست . حتی این مورد برای افراد سن پایین تر هم سخت است که به هر اتاقی و جایی که در خانه وارد می شوند چراغ ها را کلید و پریز روشن کنند و بدون اینکه فراموش کنند در هنگام خارج شدن هم چراغ ها را خاموش کنند .

سیستم روشنایی در خانه هوشمند برای سالمندان

سیستم روشنایی در خانه هوشمند برای سالمندان

مشخصا این مورد برای افراد سالمند این کار روزانه سخت تر هم میشود . اما با نصب سیستم روشنایی هوشمند در خانه سالمندان کار آنها بسیار راحت می شود چون بدون اینکه در هنگام شب مشکل داشته باشند که چه طور چراغ ها را روشن و خاموش کنند بدون اینکه به زمین بخورند و.. سیستم هوشمند به محض تشخیص حرکت آنها و حضور آنها در یک فضا چراغ ها را روشن میکند و به محض خارج شدن هم آنها را خاموش میکند .