هوشمندسازی منازل و ادارات، ابتدای مسیری است که به هوشمندسازی اشیاء منجر می‌شود. درواقع شما با هوشمندکردن سیستم روشنایی، سیستم ایمنی منزل خود، سیستم گرمایش و سرمایش و… اشیاء خانه خود را هوشمند کرده‌اید و به زودی در شهرهایی زندگی خواهید کرد که همه اجزایش هوشمند خواهند بود.

یکی از ایده‌هایی که درباره آینده خانه های هوشمند ممکن است به نظرتان برسد، روبات‌های هوشمندی است که مانند خدمتکار در منزل شما مستقر هستند و نوشیدنی شما را برایتان درست مي‌کنند و برایتان صبحانه سرو می‌کنند. اما هوشمندسازی منازل هدفی بیشتر از راحتی شما دارد و آن کم کردن هزینه‌ی ذخیره‌ی انرژی از طریق اتوماتیک‌سازی بخش‌های مختلف منزل است؛ مانند امنیت منزل. منازل هوشمند پتانسیل آن را دارند که پاسخگوی نیازهای روزافزون و متنوع کاربران از نظر هوشمند، راحتی و امنیت باشند.

این روزها بیشتر از آنکه در منزل زندگی کنیم، در محل‌های کار خود روزهایمان را سپری می کنیم، بنابراین راحتی محل و شرایط انجام کار، اهمیت بسیاری دارد. هدف هوشمندسازی دفتر کار و محیط اداری این است که دغدغه کارمندان را کم کنند و تعامل آنان با محیط را به بهترین و دلپذیرترین شکل، ممکن کند.

دفتر کارهای هوشمند را شاید با نام «اداره‌های دیجیتال» بشناسید. مهم‌ترین مشخصه این ادارات، کم بودن «کاغذ»در آن‌هاست. مهم‌ترین هدف تکنولوژی، حفاظت از محیط‌ زیست است که در صرفه‌جویی نمود می‌یابد. در یک اداره هوشمند، تمام وسایل به شما واکنش نشان می‌دهندو کارها تعاملی انجام می‌گیرد.

چگونه دفتر کارمان را هوشمند کنیم ؟

۱.نصب دستگاه حضور و غیاب هوشمند

به موقع سر کار حاضر شدن، موضوعی است که همواره دغدغه کارمندان و مدیران بوده است. سیستم هوشمند حضور و غیاب، از طریق یادگیری هوشمند، میزان تاخیر یا زودتررسیدن و به موقع رسیدن کارمندان را در حافظه خود ثبت می‌کنند و می‌توانند با دسترسی پیداکردن به تلفن همراه آن‌ها، هر روز صبح، به آن‌ها هشدار بدهند که دیر به اداره نرسند.

دفتر کار هوشمند

دفتر کار هوشمند

همچنین این دستگاه‌ها قابلیت این را دارند که بر اساس علاقه‌مندی‌های افراد، هر روز یک جمله انگیزشی به آن‌ها بگویند و روز تولد و سایر رویدادهای مهم زندگی آن‌ها را با پیامی محبت‌امیز به آن‌ها تبریک بگویند.

این دستگاه‌ها قابلیت پشتیبانی از ۵۰ تا ۵۰۰ نفر را دارند و می‌توانند در طول روز هزاران پیام را ارسال کنند. دستگاه‌های هوشمند حضور و غیاب، از طریق اینترنت وای فای کار می‌کنند و با اثر انگشت کارمندان، اطلاعات مربوط به ورود و خروج آن‌ها را ضبط می‌کنند.

همچنین قابلیت تشخیص چهره را  نیز دارند و برای روزهای سرد زمستان، لبخند بر لبان همه می‌آورند.

معرفی 22 وسیله هوشمند پر کاربرد در هوشمند سازی خانه

۲. تهیه میز کار هوشمند و صندلی هوشمند

کمردرد، گردن‌درد، گرفتگی عضلات گردن و… از مشکلات رایج کارمندان در اداره‌هاست. تنظیم نبودن فاصله مانیتور و چشم، پایین قرار گرفتن مانیتور، استاندارد نبودن صندلی و… باعث واردشدن آسیب‌های شدید جسمی به کارمندان می‌شود که موجب پایین آمدن راندمان کاری هم می‌شود.

میزهای هوشمند، می‌توانند از حالت نشسته به حالت ایستاده و نیمه‌درازکش نیز دربیایند؛ بدون انکه به متوقف شدن کار منجر شوند.

چگونه دفتر کارمان را هوشمندکنیم ؟

چگونه دفتر کارمان را هوشمندکنیم ؟

صندلی‌های هوشمند سنسورهایی دارند که به تلفن همراه شما اطلاعات مربوط به نشستن شما را ارسال می‌کنند. این صندلی‌ها نحوه نادرست نشستن شما روی صندلی را که موجب بروز دردهای جسمانی می‌شود، اصلاح می‌کنند. صندلی‌های هوشمند، قابلیت آن را دارند که شما را ماساژ بدهند و با شکل بدن شما، خود را تطبیق می‌دهند. بنابراین خستگی در حین کار به سراغ شما نمی‌آید.

همچنین نصب قفل‌های دیجیتال بر روی کشوی میز کار، قابلیت دیگری است که موجب شخصی‌سازی هرچه بیشتر میز کار شما می‌شود. این قفل‌ها به هیچ‌عنوان باز نمی‌شوند و تنها از طریق اثر انگشت یا اپلیکیشن نصب‌شده روی موبایلتان، باز می‌شوند. البته این قفل‌ها قابلیت تعریف چند یوزر را دارند و شما می‌توانید به همکارتان نیز اجازه باز کردن کشوی میز کار خود را بدهید.

ما یک خانواده 4 نفره هستیم و می خواهیم خانه مان را هوشمند کنیم به چه تجهیزات هوشمندی نیاز داریم ؟

۳. نصب لامپ‌های هوشمند

بعضی قسمت‌های اداره‌ها نور کافی ندارند و بعضی دیگر قسمت‌ها، از نور چراغ بی‌نیاز هستند. در اداره‌های معمولی، هزینه زیادی صرف روشنایی می‌شود. اما شما می‌توانید با تلفن همراه خود، بدون  آنکه به بلندشدن از سر جایتان نیاز داشته باشید، روشنایی لامپ‌ها را کنترل کنید. می‌توانید با تنظیم ساعت مشخص، به لامپ‌ها برنامه روزانه بدهید یا اگر هنوز به شرکت نرسیده‌اید، از طریق نرم‌افزار مربوط به کنترل لامپ‌های روشنایی، آن‌ها را روشن یا خاموش کنید.

هوشمند سازی دفتر کار

هوشمند سازی دفتر کار

۴. نصب پنجره‌های هوشمند

پنجره‌های هوشمند اغلب در ارتباط با سیستم ایمنی و سیستم روشنایی کار می‌کنند؛ بدین طریق که با تاریک شدن هوا، پرده‌ها کشیده می‌شوند و با روشن شدن هوا، پرده‌ها باز می‌شوند. پنجره‌های هوشمند مناسب اداره‌هایی است که پشت پنجره‌های خود گلدان گل دارند و هر روز به میزان مشخصی دریافت نور خورشید نیاز دارند.

همچنین پنجره‌های هوشمند هنگام وزش باد بسته می‌شوند و می‌توانند در ساعاتی مشخص، باز شوند تا هوا عوض شود. با این کار، شما از ورود گرد و غبار به محل کار خود جلوگیری می‌کنید و زمان کمتری را  به نظافت اختصاص می‌دهید.

من یک فرد سالمند هستم، چگونه تجهیزات خانه هوشمند می تواند به من کمک کند ؟

۵. تجهیز اداره خود به دستیار صوتی

یکی از مهم‌ترین نتایج هوشمندسازی دفتر کار ، اتاق‌های کنفرانس مجهز به مانیتور هوشمند است که جایگزین رئیس شرکت می‌شود. شما می‌توانید با رئیس، سرمایه‌گذاران، هیئت‌مدیره و… جلسات منظم هفتگی، روزانه یا حتی ماهانه برگزار کنید و بدون حضور در محل کار، از عملکرد تمامی افراد باخبر شوید.

برای این کار کافی است تلویزیون محل کار خود را هوشمند کنید تا بتوانید به سیستم امنیتی اداره یا شرکت خود متصل شوید. همچنین به عنوان مدیر اختیار آن را دارید که از ورود بعضی افراد به شرکت جلوگیری کنید یا یک پیام مشخص را اول صبح برای کارمندانتان بفرستید؛ مانند: «حواسم بود که دیروز خسته بودی، به نظرم به استراحت بیشتری نیاز داری. امروز را در منزل بمان و از آنجا کارهایت را انجام بده».

مزیت اداره‌های هوشمند آن است که صرفا حضور فیزیکی کارمندان برایشان اهمیت ندارد و «تعامل» را جایگزین مقررات سخت حضور و غیاب می‌کنند.

با زندگی در یک خانه هوشمند این 3 حس خوب را در زندگی روزمره تجربه کنید

۶. استفاده از وسایل آشپزخانه هوشمند

ساعت ناهار و استراحت و میان‌وعده‌هایی که هر کسی طبق عادت خود مصرف می‌کند، صرفا برای آن است که انرژی بدنی لازم را برای انجام فعالیت‌های روزانه فراهم کند. تغذیه سالم با در نظر گرفتن رژیم مناسب غذایی، در اداره‌هایی که آشپزخانه‌های هوشمند دارند، ممکن می‌شود.

در آشپزخانه‌های هوشمند، اطلاعات مربوط به مواد غذایی به طور آنلاین در دسترس همه قرار دارد. در صورت رو به اتمام بودن مواد غذایی،  به تلفن همراه شما پیام ارسال می‌شود.

چای‌ساز، قهوه‌ساز، ماشین ظرفشویی در اداره ها هوشمند هستند؛ یعنی از طریق پریزهای هوشمند و اپلیکیشن‌های مخصوص، کنترل می‌شوند تا به کار بیافتند و بدون آنکه وقت کارمندان برای آماده کردن قهوه و چای گرفته شود، نوشیدنی موردنیازشان آماده شود.

همچنین می‌توان ماشین ظرفشویی را در ساعت اوج مصرف برق، روشن نکرد و نیمه شب، یا اول صبح، پیش از رسیدن همکاران به شرکت، روشن کرد تا در مصرف برق صرفه‌جویی شده باشد.

کاهش وزن سریع به وسیله بشقاب و چنگال هوشمند در خانه هوشمند!

۷. نصب پریزهای هوشمند

هوشمندکردن پریزهای برق در ادارات، از همیشه روشن بودن بعضی دستگاه‌های پرمصرف جلوگیری می‌کند و شما می‌توانید حتی اگر از خاموش بودن بعضی دستگاه‌ها اطمینان ندارید، از راه دور، پریز برق را خاموش کنید.

چگونه نصب تجهیزات خانه هوشمند می توانند باعث کاهش استرس روزانه ما شوند ؟!

۸. نصب قفل‌های هوشمند

در پایان لازم است یادآوری کنیم که مهم‌ترین وسیله هوشمند در محل کار شما، قفل است. ایمن بودن محل کار از دستبردهای احتمالی از طریق قفل‌های هوشمند فراهم می‌شود. این قفل‌ها می‌توانند از داخل و بیرون محل کار شما گزارش تصویری ارائه کنند و در صورت مراجعه افراد هنگام غیاب شما در اداره، عکس آن‌ها را ارسال کنند و به شما اطلاع دهند.همچنین سنسورهای نصب‌شده بر روی درها، از بروز آتش‌سوزی جلوگیری می‌کند و در صورت پیچیدن دود، آتش‌نشانی را مطلع می‌کند.