امروزه ساختمان‌های مدرن با سرعت چشمگیری در حال پیشرفت هستند و علاوه بر بهینه‌سازی فضا، با فراهم‌کردن زیرساخت‌هایی برای هوشمندسازی، رفاه بیشتری برای ساکنان مهیا می‌سازند. ساختمان‌های هوشمند با عناصری خارج از دیوارهای ساختمان ارتباط برقرار می‌کنند و از طریق شبکه‌های برق، ماموریت‌های خود را سازماندهی می‌کنند.

ساختمان‌های هوشمند، کاری بیش از تجزیه و تحلیل نرم‌افزار و فن‌آوری‌های جدید انجام می‌دهند. زیرساخت این ساختمان‌ها هوشمند است و از یک پلتفرم تجزیه و تحلیل داده تشکیل می‌شود که داده‌ها را به اطلاعات معنی‌دار تبدیل می‌کند. این کار به وسیله شبکه کابلی قدرتمند و تیم پشتیبانی آموزش‌دیده ماهر انجام می‌شود. ساختمان‌های هوشمند علاوه بر نقشه اصلی، یک نقشه «راه فناوری» نیز دارند.

ساختمان‌های هوشمند باید از لحاظ اقتصادی به‌صرفه باشند، محیط کار را راحت‌تر کنند، به طور خودکار به شرایط آب‌وهوایی واکنش نشان دهند و با مخابره اطلاعات مربوط به ساختمان به صاحبان، از سرقت، آتش‌سوزی و… جلوگیری کنند.

آنچه اکنون رایج است، کنترل ترموسات خانه، روشنایی، سیستم امنیتی و ایمنی از طریق تلفن همراه است اما هوشمندسازی منزل پیشرفت‌هایی داشته است. راه‌اندازی دستگاه‌هایی مانند گوگل‌خانه، الکسا و آمازون اکو، هوشمندسازی ساختمان‌ها را پیشرفته‌تر می‌کند. در منازل هوشمند، بسیاری از تنظیمات به صورت اتوماتیک انجام می‌شود؛ برای مثال به چند مورد اشاره می‌کنیم:

دوربین امنیتی هوشمند در خانه هوشمند

دوربین امنیتی هوشمند در خانه هوشمند

نمونه هایی پر کاربرد از تجهیزات خانه هوشمند 

  1. کنترل دما: هوشمند کردن سیستم کنترل دما، هدفی اقتصادی دارد و برای ذخیره انرژی مفید است.
  2. سنسورهای آب: سنسورهای آب هوشمند چکه‌کردن آب را تشخیص می‌دهند و از خرابی‌ها در مقیاس وسیع جلوگیری می‌کنند.
  3. روشنایی هوشمند: سیستم هوشمند روشنایی منازل، باعث کاهش هزینه‌های قبض می‌شود و با میزان تاریکی و روشنی هوا، مطابق می‌شود.
  4. قفل‌های هوشمند: قفل‌های هوشمند، محصولاتی برای ایمن‌سازی منازل هستند و بیشتر از سایر محصولات هوشمند، مورد استفاده قرار می‌گیرند.
  5. دستگاه مخابره هوشمند: دستگاه مخابره هوشمند به شما در مدیریت منزلتان کمک می‌کند و دیگر نیازی ندارید به تک تک اتاق‌های منزلتان سر بزنید.
  6. دوربین‌های امنیتی: دوربین‌های امنیتی به شما کمک می خوانند منزلتان را بهتر از قبل اداره کنید.
  7. سنسورهای در: سنسورهایی که بر روی درها نصب می‌شود، اتفاقات غیرمعمول و غیرمنتظره را که در داخل یا اطراف خانه شما رخ می‌دهد، به شما اطلاع می‌دهد.
  8. نمایش خانگی هوشمند: سیستم‌های نمایش خانگی هوشمند، به شما لذت تماشای یک سینمای واقعی را در منزل می‌دهد.

یکی از ویژگی‌های بسیار خوب ساختمان‌های هوشمند، قابلیت شخصی‌سازی آن‌هاست؛ بدین ترتیب، تعدادی از وسایل، مانند دستیار شخصی به شما کمک می‌کنند تا دستورهای لازم را اجرا کنند.هوشمند‌سازی منازل هزینه‌بر است اما در هوشمندسازی اجزای منزل، اولویتی وجود دارد.

چگونه با این 7 وسیله هوشمند در خانه هوشمند می توانید سالانه میلیون ها تومان پول ذخیره کنید ؟!

وسایل که در یک آشپزخانه هوشمند وجود دارد:

۱. فر هوشمند

۲. دستگاه قهوه‌ساز

۳. دماسنج

۴. یخ‌ساز

۵. مخلوط کن

۶. یخچال و فریزر

۷. وزنه و دستگاه کالری شمار

اما شاید جالب‌ترین و سرگرم‌کننده‌ترین وسیله در آشپزخانه، مخلوط کن هوشمند است که به یک برنامه در تلفن همراه شما، وصل می‌شود. این دستگاه قادر است میزان دقیق موادی را که استفاده می‌کنید، به شما نشان دهد. این دستگاه برای کسانی که قصد رژیم گرفتن دارند، توصیه می‌شود زیرا قابلیت کالری شماری را هم دارد.

8 ترفند در دکوراسیون خانه هوشمند که باید حتما بدانید

آشپزخانه هوشمند در خانه هوشمند

آشپزخانه هوشمند در خانه هوشمند

وسایلی که در یک اتاق‌خواب هوشمند وجود دارد:

۱. لامپ هوشمند با قابلیت اتصال به تلفن همراه

۲. تخت هوشمند

۳. روانداز هوشمند

۴. بالشت هوشمند

۵. ساعت هوشمند

۶. سنسور دما

۷. سوئیچ برق هوشمند

شما به طور متوسط حدود ۸ ساعت را در اتاقتان می‌گذرانید. با کارگذاشتن یک سنسور دما، می‌توانید مناسب‌ترین را در هر ساعتی از شبانه‌روز متناسب با فعالیت خود، داشته باشید. همچنین با هوشمندکردن سوئیچ برق، می‌توانید وسایلی را که به پریز برق متصل هستند، به دلخواه خود روشن یا خاموش کنید.

ما یک خانواده 4 نفره هستیم و می خواهیم خانه مان را هوشمند کنیم به چه تجهیزات هوشمندی نیاز داریم ؟

تخت خواب هوشمند در اتاق خواب هوشمند

تخت خواب هوشمند در اتاق خواب هوشمند

باغچه و فضای سبز هوشمند

هوشمندسازی تنها به منزل منحصر نمی‌شود و می‌توانید فضاهای بیرونی مانند باغچه و حیاط منزلتان را نیز هوشمند کنید. باغچه‌ها طراوت خاصی به منزل می‌بخشند و هوشمندسازی آن‌ها، به معنی کم‌شدن حجم زیادی از کار است. با دستگاه‌های هوشمند، می‌توان چمن‌ها را به‌موقع هرس کرد و از رشد بدون عیب و نقص گیاهان، اطمینان حاصل کرد.

شما می‌توانید گزارش آب و هوایی روزانه را دریافت کنید و مقدار آب مورد نیاز باغچه را به گیاهان برسانید و ماشین چمن‌زنی را به‌طور اتوماتیک به راه بیندازید.

سنسورهایی که در باغچه‌ها تعبیه می‌شوند، میزان رطوبت خاک و وجود آفات را به شما اطلاع می‌دهند و میزان موفقیت در سم‌پاشی را به اطلاع شما می‌رسانند. همچنین گلدان‌های هوشمند، برنامه‌ای اتوماتیک برای آب‌دادن به گیاهان دارند و تا یک ماه به سرکشی انسان نیازی ندارند.

اما اگر از امکان داشتن باغچه‌ای در فضای باز محروم هستید، می‌توانید از دستگاه‌های مخصوصی استفاده کنید که شرایط باغچه و میزان رطوبت لازم برای رشد گیاهان را برای شما فراهم می‌کند. این باغچه‌های کوچک هوشمند، می‌توانند گیاهانی را پرورش دهند که از نظر آب و هوایی اصلا با محیط زندگی شما سازگار نیستند!

شاید به نظر برسد سیستم‌های هوشمندی که بر روی ساختمان‌ها نصب می‌شوند، مخصوص افراد تحصیل‌کرده با درامد بالاست اما اینطور نیست و سیستم‌های هوشمند، تمام سنین را مخاطب خود دارند. هدف سیستم‌های هوشمند راحت‌تر کردن زندگی برای همه است.

یکی از مهم‌ترین کارکردهای وسایل هوشمند، کاهش استرس است: زیرا زمانی که حتی با عدم حضور در منزل همه چیز را تحت کنترل داشته باشید، یکی از مهم‌ترین عوامل اضطراب شما از بین رفته است. در آینده‌ای نزدیک، منازل اغلب در حین ساخت، هوشمندسازی می‌شوند و قابلیت به‌روزشدن ابزارها، تنها هزینه نرم افزاری در پی خواهد داشت.

من یک فرد سالمند هستم، چگونه تجهیزات خانه هوشمند می تواند به من کمک کند ؟

 

هوشمند سازی خانه

هوشمند سازی خانه

حالا اگر به هوشمندکردن منزل خود علاقه‌ پیدا کرده‌اید، چند پیشنهاد برای شما داریم:

۱. تهیه اسپیکر هوشمند به شما کمک می‌کند تا به سایر وسایل هوشمند منزل خود دسترسی پیدا کنید و با «صدا و دستورهای صوتی» تمام وسایل را به راه بیندازید. اسپیکر‌های گوگل و آمازون از محبوب‌ترین اسپیکرهای هوشمند هستند که بسیاری از خدمات را برای شما به انجام می‌رسانند.

۲. هوشمندکردن لامپ‌های منزل زمان چندانی نمی‌برد و کار به نسبت کم‌هزینه‌ای است. روشن و خاموش کردن و تنظیم نور لامپ‌ها با استفاده از صدا یا اپلیکیشن‌های قابل‌نصب بر روی تلفن همراه صورت می‌گیرد.

۳. نصب پریزهای هوشمند که از وای‌فای استفاده می‌کنند تا دستورهای شما را دریافت کنند، موجب کاهش چشمگیر هزینه‌های برق شما می‌شود.

۴. نصب آیفون هوشمند بر در منزل این مزیت را برای شما دارد تا گزارشی از محیط اطراف خود دریافت کنید و در صورت نبودن در منزل، مراجعان را به اطلاع شما می‌رساند.